Program profilaktyki RSV

Program profilaktyki RSV jest prowadzony jedynie w akredytowanych ośrodkach
Z

Akredytowane ośrodki

Program profilaktyki RSV jest prowadzony jedynie w akredytowanych ośrodkach, na oddziałach neonatologii i w poradniach neonatologicznych.

W Polsce akredytowanych jest prawie 70 ośrodków; w każdym województwie jest co najmniej jeden ośrodek.

 

Kwalifikacja

Kwalifikację do udziału w programie zatwierdza konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii w porozumieniu z konsultantem krajowym na podstawie dokumentacji z ośrodka.

 Program 

Program polega na podaniu maksymalnie 5 dawek paliwizumabu (w odstępach miesięcznych) w sezonie zakażeń wirusem RS, trwającym od 1 października do 30 kwietnia. Immunizację paliwizumabem przeprowadza się maksymalnie w dwóch następujących po sobie sezonach immunizacji.

Z

Kryteria kwalifikacji leczenia paliwizumabem

Do programu kwalifikowane są dzieci, które w momencie immunizacji nie ukończyły pierwszego roku życia i spełniają  odpowiednie kryteria.

Kryteria kwalifikacji leczenia paliwizumabem 1

W momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły pierwszego roku życia i urodziły się w wieku ciążowym ≤ 28 tygodni (ICD-10 P07.2, P07.3).

}

Kryteria kwalifikacji leczenia paliwizumabem 2

W momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły  drugiego roku życia – dzieci z dysplazją  oskrzelowo-płucną (ICD-10 P27.1).

 

 

Z

Kryteria kwalifikacji leczenia paliwizumabem 3

W momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły drugiego roku życia – dzieci z hemodynamicznie istotną wada serca z: jawną niewydolnością serca, utrzymująca się pomimo leczenia farmakologicznego lub umiarkowanym lub ciężkim wtórnym nadciśnieniem płucnym lub sinicznymi wadami serca, z przeskórnym utlenowaniem krwi tętniczej utrzymującej się <90%

Kryteria kwalifikacji leczenia paliwizumabem 4

W momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły szóstego miesiąca życia i spełniają kryterium: wiek ciążowy 29 – 32 tygodni (ICD-10 P07.3).

}

Dziecko urodzone w trakcie trwania sezonu zakażeń RSV

Jeżeli dziecko, które spełnia  kryteria kwalifikacji do programu, urodzi się w trakcie trwania sezonu zakażeń wirusem RS, wówczas otrzymuje od 3 do 5 dawek paliwizumabu, jednak nie mniej niż 3 dawki. Liczba podanych dawek jest uzależniona od okresu pozostałego od dnia urodzenia do zakończenia sezonu zakażeń.

Z

Co z dziećmi, którym podano lek w programie lekowym w ramach innego sposobu finansowania?  

Do programu lekowego kwalifikowane są również dzieci, którym podano lek zawierający substancję czynną finansowaną w programie lekowym w ramach innego sposobu finansowania terapii, w celu zapewnienia kontynuacji immunizacji, o ile na dzień podania pierwszej dawki spełnili stosowane kryteria włączenia.

Określenie czasu leczenia w programie

Lek podawany jest podczas sezonu zakażeń wirusem RS (od 1 października do 30 kwietnia) co miesiąc – 5 razy, a w sytuacji opisanej w ust.1 pkt 2 – od 3 do 5 razy.

}

Kryteria wyłączenia z programu

1) objawy nadwrażliwości na paliwizumab lub jakikolwiek ze składników występujących w preparacie;

2) przebycie reakcji nadwrażliwości na podaż innych przeciwciał;

3) brak zgody przedstawiciela ustawowego dziecka.

CZYTAJ PROGRAM B.40 PROFILAKTYKA ZAKAŻEŃ WIRUSEM RS (ICD-10: P07.2, P07.3, P27.1, P07.0, P07.1, Q20-Q24) OBOWIĄZUJĄCY OD 1 MARCA 2023