Dlaczego należy wdrożyć program KORD ?
W 2019 r. liczba urodzeń w Rzeczpospolitej Polskiej wynosiła 376 192 i obniżyła się o blisko 13 tys., tj. o 3,5 % w porównaniu do roku poprzedniego. W tej liczbie 21 174 dzieci urodziło się przedwcześnie, tj. z masą <2500g (co stanowi 5,6% wszystkich urodzeń), a 27 957 dzieci urodziło się przed ukończeniem 37 tygodni ciąży (co stanowi 7,4% wszystkich urodzeń). 94% wszystkich urodzeń, to urodzenia o czasie z masą ciała >2,500 g. Odsetek urodzeń przedwczesnych w naszym kraju zawiera się w granicach 5,5–7,4%, co daje nam szacunkowo 10. miejsce pod tym względem w Unii Europejskiej.
Rozkład wieku płodowego w grupie noworodków urodzonych przedwcześnie wskazuje na to, że ponad 70% z nich rodzi się jako „duże” wcześniaki („late preterm”) w wieku płodowym 34–36 tygodni, a grupa bardzo niedojrzałych („very preterm”) z wiekiem płodowym poniżej 32 tygodni – stanowi to 16% wszystkich przedwcześnie urodzonych. Masa noworodków urodzonych przedwcześnie przed ukończeniem 32 tygodni zwykle nie przekracza 1600 g, a tych urodzonych skrajnie przedwcześnie 1000 g. W grupie noworodków urodzonych przedwcześnie 0,4% to urodzenia ze skrajnie małą (<1000 g) masą ciała. Ten odsetek dotyczy populacji najmniej dojrzałych noworodków, urodzonych skrajnie przedwcześnie i z największym ryzykiem zgonu, okazuje się być stabilny w ostatnim okresie czasu. Liczebność tej populacji zmniejszyła się dwukrotnie od końca XX wieku (w 1990 r. wynosiła 0,9% ).
Drugim kryterium definiującym populację noworodków urodzonych przedwcześnie, tj. przed ukończeniem 37 tygodni ciąży, jest faktyczny czas trwania ciąży. Jest to kryterium mniej obiektywne, niż urodzeniowa masa ciała, ale jeśli pierwsze badanie USG płodu odbywa się w pierwszym trymestrze ciąży, to wiarygodność oceny czasu trwania ciąży w korelacji z masą płodu rośnie. Według kryterium czasu trwania ciąży liczba noworodków urodzonych przedwcześnie sięga aktualnie w Rzeczypospolitej Polskiej 7,5%.
Stała poprawa przeżywalności niedojrzałych noworodków, zwłaszcza urodzonych skrajnie i bardzo przedwcześnie, skutkuje tym samym zwiększającą się liczbą tych dzieci wypisywanych do domu z oddziałów noworodkowych. Dzieci urodzone przedwcześnie, nierzadko są obarczone wieloma problemami zdrowotnymi, stąd poza rutynową opieką lekarza rodzinnego wymagają kontroli specjalistycznej przynajmniej do 3. roku życia, a optymalnie do wieku szkolnego.
Z uwagi na często występującą wielochorobowość, współistniejące zaburzenia psychoruchowe czy zaburzenia żywienia, opieka medyczna nad tymi dziećmi staje się prawdziwym wyzwaniem. Obecnie opieka nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie jest rozporoszona, brak odrębnych regulacji prawnych nakładających obowiązek nadzoru
i odpowiedzialności za opiekę medyczną nad dzieckiem tj. planowania diagnostyki, terapii, kontroli wyników leczenia. Zwłaszcza, że właściwa ocena i koordynacja koniecznych interwencji medycznych i terapeutycznych są niezbędne dla zapewnienia optymalnego rozwoju dziecka i mogą zapobiec zaburzeniom rozwoju lub ograniczyć istniejący deficyt rozwojowy.