KORD
Kompleksowa opieka rozwojowa nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie
Cel programu KORD
Celem programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie KORD, tj. poniżej 33. tygodnia ciąży, od daty wypisu z oddziału noworodkowego do ukończenia 3. roku życia, jest poprawa wyników leczenia oraz jakości i efektywności działań koniecznych do prawidłowego rozwoju takiego dziecka.
Kwalifikacja
Zgodnie z modelem kompleksowej opieki rozwojowej nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie KORD do objęcia opieką kwalifikują się dzieci urodzone przedwcześnie przed ukończeniem 32. tygodnia ciąży (czyli z ciąży trwającej do 32 tygodni i 6 dni), według rozpoznania ICD-10: P07- zaburzenia związane z krótkim czasem trwania ciąży i małą masa urodzeniową ciała, niesklasyfikowane gdzie indziej.
Przed wypisem ze szpitala
Kwalifikacja do programu pilotażowego odbywa się w trakcie hospitalizacji dziecka w oddziale neonatologicznym w ośrodku koordynującym KORD przez wyznaczonego koordynatora procesu leczenia.
Kwalifikacja w innym podmiocie
W przypadku konieczności objęcia opieką w ramach programu pilotażowego dziecka przedwcześnie urodzonego w innym podmiocie wykonującym działalność leczniczą niż ośrodek koordynujący KORD, kwalifikacja do programu pilotażowego następuje przed jego wypisem z oddziału neonatologicznego tego podmiotu, i jest dokonywana przez koordynatora procesu leczenia ośrodka koordynującego KORD, który ma objąć to dziecko opieką.
KORD i DOK
Program KORD nie obejmuje dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, oraz dzieci, dla których są realizowane świadczenia w ramach dziecięcej opieki koordynowanej DOK.
Model koordynowanej opieki KORD
Ośrodek KORD jest odpowiedzialny za zakwalifikowanie lub niezakwalifikowanie dziecka urodzonego przedwcześnie do opieki koordynowanej.
Model KORD
Model koordynowanej i kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie zakłada prowadzenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego w ośrodkach koordynujących mających doświadczenie w opiece nad wcześniakami w oparciu o wielodyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin medycyny. Celem pracy zespołu jest wyrównywanie ewentualnych nieprawidłowości rozwojowych w porównaniu do dzieci urodzonych o czasie.
Celem pracy zespołu jest wyrównywanie ewentualnych nieprawidłowości rozwojowych w porównaniu do dzieci urodzonych o czasie.
Ośrodek KORD
Założeniem modelu kompleksowej opieki jest, aby ośrodek KORD realizował odpowiednią rehabilitację leczniczą, zgodnie ze stanem dziecka (dzienną lub ambulatoryjną).W regularnych odstępach czasu (np. dwa razy do roku) powinien być sporządzony bilans rozwojowej opieki zdrowotnej dziecka urodzonego przedwcześnie